22 kwietnia 2010

Dąb Pamięci Andrzeja Hałacińskiego

14 kwietnia 2010r. w Gimnazjum nr 1 im. gen. Władysława Andersa w Bielsku-Białej odbyła się uroczystość poświęcenia Dębu Pamięci pułkownika Andrzeja Hałacińskiego.

Program „Katyń... ocalić od zapomnienia” ma na celu uczczenie ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci poprzez posadzenie Dębów Pamięci na 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Jeden Dąb oznacza jedną z ofiar, która zginęła w Katyniu, Charkowie lub Twerze.

W programie uczestniczy już ponad 2 tys. instytucji z Polski i spoza jej granic. Akcja ta jest realizowana pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego a organizatorem jest Stowarzyszenie „Parafiada”, którego prezesem był ks. Józef Joniec – obaj tragicznie zmarli w sobotniej katastrofie pod Smoleńskiem.

Uczniowie przypomnieli okoliczności Zbrodni Katyńskiej i związanego z nią zakłamywania historii oraz przedstawili postać pułkownika Andrzeja Hałacińskiego, zamordowanego przez NKWD w Katyniu w 1940 r.

Tablica pamiątkowa i posadzony Dąb zostały poświęcone przez proboszcza Parafii pw. Chrystusa Króla na Leszczynach – księdza Józefa Jaska – w obecności całej społeczności uczniowskiej, nauczycieli oraz zaproszonych gości.

Ponadto obecni uczcili pamięć zarówno ofiar zbrodni sprzed 70 lat, jak i tragicznej katastrofy sprzed kilku dni.

Nauczyciel historii - Dominika Ochodek