18 grudnia 2013

Relacja z konkursu mitologicznego

12 grudnia zakończył się konkurs mitologiczny, o jakim mogliście przeczytać przed kilkoma tygodniami. Zakres konkursu obejmował wiedzę na temat wybranych postaci mitologicznych (wybranych mitów) oraz umiejętności rozpoznawania i interpretowania nawiązań do mitologii w utworach późniejszych. W materiałach konkursowych wykorzystane zostały fragmenty mitów, innych tekstów literackich, rysunki, fragmenty filmów (wybrane kadry z filmu Troja), fotografie rzeźb, symbole mitologiczne a nawet karykatury:). Informacje o zasadach i zakresie, a także relacje z przebiegu zamieszczone zostały na blogu, aby były łatwiej dostępne uczestnikom.
Konkurs przeznaczony był dla uczniów wszystkich klas gimnazjum, został przeprowadzony w trzech etapach. Na każdym z nich uczniowie rozwiązywali test złożony z kilkudziesięciu pytań. Do kolejnego etapu przechodzili ci, którzy uzyskali odpowiednią liczbę punktów. W finale konkurs polegał na udzieleniu odpowiedzi ustnej na wybrane przez uczestników pytania. 
28 listopada 2013r. odbył się pierwszy etap konkursu. Wzięło w nim udział 12 osób. Do kolejnego etapu zakwalifikowaliśmy 7 osób, które 5 grudnia rozwiązywały test drugiego etapu. Do finału zakwalifikowały się 4 osoby: Paulina, Wojciech, Aleksander i Marlena. 
Konkurs zakończył się 12 grudnia. Finaliści swoją wiedzą musieli pochwalić się, odpowiadając na pytania dotyczące mitów, ich interpretacji, nawiązań do mitologii. Rozpoznawali również opisy bohaterów na podstawie cytowanych fragmentów Mitologii J. Parandowskiego. Każdy uczestnik miał prawo do jednorazowej zmiany pytania, do jednego błędu i do wybrania poziomu trudności zadania. 

III miejsce: Marlena Tempich
II miejsce: Paulina Kaczmarczyk i Wojciech Świerczek     
  

Laureatem konkursu został Aleksander Niżnik, uczeń klasy Ia 


Uczniowie zakwalifikowani do II etapu otrzymali cząstkowe oceny bardzo dobre z języka polskiego. Uczestnicy finału – cząstkowe oceny celujące. Laureat zostanie dodatkowo nagrodzony w czasie uroczystości podsumowania roku szkolnego. 

Przy okazji od razu zapraszam do udziału w kolejnym konkursie: w II semestrze chcę zaproponować coś dodatkowego tym, którzy fascynują się fantastyką :) 


Organizator: A. Jachowicz