13 marca 2014

Kolejny koncert Małej Akademii JazzuDnia 13.03.2014 r. odbyła się w SCK Best wyjątkowa audycja w ramach Małej Akademii Jazzu. Mieliśmy ogromną przyjemność gościć laureata podwójnej platynowej płyty wydanej przy współpracy z Marcinem Wyrostkiem, perkusistę, wibrafonistę Krzysztofa Nowakowskiego – absolwenta Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej katowickiej Akademii Muzycznej. Artysta wyszedł spod skrzydła czołowego wibrafonisty sceny europejskiej, Bernarda Maseliego, którego uczestnicy cyklu mieli już okazję poznać.


Podczas koncertu pan Krzysztof zabrał dzieci i młodzież w muzyczną podróż do samego źródła instrumentów perkusyjnych - na kontynent afrykański. W podróży towarzyszyły im różnego rodzaju bębny: bongosy, pełen zestaw kong (Quito, Conga, Tumba) i djembe. Następnie przenieśli się na sam dach świata, do Tybetu, gdzie – dzięki obrazowemu przedstawieniu – publiczność mogła obcować z takimi instrumentami jak: chime, china, krotal, daf czy darabuka, która wykorzystywana jest w orientalnym tańcu brzucha. Kolejnym etapem muzycznej wędrówki były Karaiby, podczas której odbyła się prezentacja instrumentów imitujących dźwięki natury (steel drum – jedyny bęben, na którym można odtworzyć melodię; ocean drum – bęben oceaniczny, spring drum – bęben wiosenny naśladujący grzmoty oraz perkusyjny świerszcz i perkusyjna żaba).

Dzieci wysłuchały specjalnej aranżacji bębniarskiej utworu „Wlazł kotek na płotek”, zaznajomiły się z budową i techniką gry na instrumentach perkusyjnych, ale przede wszystkim zostały zarażone przez prowadzącego pasją. Poprzez swój profesjonalizm, urok i zniesienie barier w kontakcie z publicznością zaraził dosłownie wszystkich: przedszkolaków, gimnazjalistów i pedagogów, dzięki czemu widownia żywiołowo uczestniczyła w programie, a niektóre osoby pod opieką muzyka zadebiutowały na scenie Bestu grając na bębnach. Krzysztof Nowakowski dostarczył widowni niesamowitych i z pewnością długo niezapomnianych przeżyć.
Tekst: SCK Best