24 marca 2014

Tydzień Języków Obcych

Witamy wiosnę!

Mini Playback Show w ramach Tygodnia Języków Obcych

Publikujemy krótki fotoreportaż z występów uczniów, które odbyły się w naszej szkole 21 marca br. Usłyszeliśmy piosenki w języku angielskim, niemieckim i japońskim oraz pokazy mody z różnych kultur i epok. Poniżej kilka zdjęć z kawiarenek serwujących narodowe potrawy oraz z lekcji o Irlandii prowadzonej przez panią Lucynę Cykarską. 
Sprawozdanie z Tygodnia Języków Obcych
Kolejny raz obchodziliśmy w naszym gimnazjum tydzień języków obcych, którego celem było propagowanie nauki różnych języków oraz zaznajamianie z kulturą i obyczajami innych krajów. Naszą uwagę skupiliśmy na językach nauczanych w naszej szkole tj. na j. angielskim, niemieckim i włoskim, ale nie tylko - między innymi propagowaliśmy również j. japoński, w którego to lekcji pokazowej nasi uczniowie mieli możliwość uczestniczyć. Zajęcia przeprowadziła uczennica klasy 3c, M. Smykowska, zafascynowana kulturą i językiem Japonii.

Nasze obchody rozpoczęliśmy jak należy, na zielono, przyłączając się, do obecnego już od dłuższego czasu w naszej kulturze, świętowania Dnia Św. Patryka (17 marca), który to dzień upłynął pod hasłem Międzynarodowego Dnia Słodkości. Hasło to przyświecało zorganizowanemu na terenie szkoły kiermaszowi ciast, w ramach konkursu ogłoszonego dla zainteresowanych uczniów. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przygotować ciasto, deser lub inną potrawę słodką, udekorowaną w taki sposób, który kojarzyłby się z wybranym krajem-flagą, barwami narodowymi, zabytkiem lub inną charakterystyczna cechą. W celu wyłonienia zwycięzcy, przeprowadzono głosowanie wśród uczniów. Nagrodę za najpiękniejsze ciasto otrzymał P. Kocur z klasy 3d, następnie głosujący wytypowali babeczki przygotowane przez N. Staszek i M. Nikiel z klasy 3c, a trzecie miejsce zajął cudowny w smaku tort upieczony przez L. Bryl i W. Gałę z klasy 2e. Aby głębiej poznać obyczaje związane z obchodami dnia patrona Irlandii, uczniowie wzięli udział w zajęciach multimedialnych, przygotowanych i prowadzonych przez p. L. Cykarską. Konkurs na najpiękniejsze ciasto organizowały i przeprowadziły panie: Daria Borowska i Agnieszka Wójcik.
W trakcie tygodnia zorganizowano tzw. dzień włoski, angielski i niemiecki, podczas których w przygotowanych kawiarenkach i restauracjach, uczniowie naszego gimnazjum mieli możliwość doskonalenia swoich umiejętności językowych, zamawiając i sprzedając wybrane specjalności kuchni powyższych krajów. Cóż to było za widowisko: kolejki niektórym zapewne przypomniały czasy PRL-u :) Warto było jednak czekać – przygotowujący potrawy wspięli się na wyżyny swoich umiejętności kulinarnych. Uczniowie poznawali nie tylko nieznane im dotąd smaki, ale również obyczaje i tradycje związane z przygotowaniem potraw np. tradycje świąteczne Wielkiej Brytanii, poprzez prezentację przygotowaną przez uczniów wraz z opiekunem p. D. Borowską podczas zajęć językowych. Kawiarenki przygotowały i wraz z uczniami prowadziły panie: Joanna Dziaduszewska, Dagmara Pastwa i Izabela Świerczek
Niewątpliwą atrakcją dla uczniów szkoły, była możliwość aktywnego włączenia się ich samych w proces dydaktyczny. Za zgodą nauczycieli prowadzących, chętne osoby przygotowywały gry, zabawy, quizy i inne ćwiczenia językowe i prowadziły zajęcia programowe.
Co bardziej ambitni uczniowie mieli okazję sprawdzenia swoich umiejętności, uczestnicząc w konkursach: leksykalno – gramatycznym i kulturowym (konkursy przygotowane i prowadzone przez panią Magdalenę Homę-Filipczak przy współpracy z panią Agnieszką Wójcik), organizowanych w tym czasie na terenie naszej szkoły.
W konkursie wiedzy o Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej brało udział 12 uczestników z klas 1, 2 i 3. Wytypowano i nagrodzono zwycięzców:
I miejsce: Anna Janiczek-kl.3e oraz Michał Kwiatkowski – kl. 2d
II miejsce: Anna Kugler – kl. 2b
III miejsce: Patrycja Szypuła – kl. 2d
Natomiast w Szkolnym Konkursie Leksykalno-Gramatycznym z Języka Angielskiego dla klas 1 i 2 zwycięzcami byli:
I miejsce: Mateusz Duleba – kl. 2c
II miejsce: Anita Czylok – kl. 2b
III miejsce: Michał Kwiatkowski – kl. 2d.

Jak przystało na czas poświęcony innym językom niż nasz język ojczysty, powitaliśmy również wiosnę w mowie naszych międzynarodowych znajomych, podczas konkursu piosenki międzynarodowej Mini Playback Show. Występujący uczniowie zachwycili nas pokazem swoich talentów. Na scenie naszej szkoły pojawili się wykonawcy angielsko-, włosko-, niemiecko- a nawet japońskojęzyczni. Jury miało nie lada wyzwanie, aby wybrać najlepszego wykonawcę. Pierwsze miejsce zdobyła Marianna Smykowska z klasy 3c, natomiast wszyscy zostali docenieni na podobnym poziomie i otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodycze. Wyróżnienie za ekspresję i zaangażowanie w największą liczbę atrakcji otrzymał Kacper Melon z klasy 1a. Występy gwiazd były przeplatane Pokazami mody w języku włoskim i angielskim. Modele i modelki zabrali nas w podróż dookoła świata prezentując stroje z epoki Starożytności, Japonii, Francji i Meksyku. Zobaczyliśmy również na żywo Statuę Wolności, żołnierza amerykańskiego z czasów drugiej wojny światowej z prawdziwym karabinem, mima oraz królewską rodzinę angielską. Wszyscy doskonale się bawili, a tego typu impreza pewnie na dłużej zagości w mury naszego gimnazjum. Konkurs wraz z pokazem mody zorganizowały panie: Magdalena Homa-Filipczak oraz Joanna Dziaduszewska.

Na zakończenie obchodów tygodnia języków obcych, mieliśmy możliwość uczestniczenia w spektaklu w j. włoskim pt. „Romeo i Julia”, przygotowanym przez uczniów klasy 3d, w reżyserii p. B. Gac-Salmeri. Za to duchowe spotkanie z literaturą światową serdecznie dziękujemy! 
Tekst: Agnieszka Wójcik