23 października 2014

Lekcja na żywo także w naszej szkole

23 października nasi uczniowie, tak samo jak ich koledzy w całej Polsce, mieli okazję uczestniczyć w wirtualnej lekcji prowadzonej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Po ekspozycjach opowiadających o 1000-letniej historii Żydów polskich oprowadzali znana aktorka Maria Seweryn oraz prezenter telewizyjny Maciej Orłoś.

Uczniowie uczestniczący w tym przedsięwzięci zobaczyli, jak zmieniała się społeczność żydowska w Polsce, jej kultura, tożsamość. Młodzi ludzie za pośrednictwem Internetu przenieśli się do XVI-wiecznego Krakowa, stanęli pod zdobnym sklepieniem XVII-wiecznej synagogi w Gwoźdźcu i trafili na zatłoczoną ulicę międzywojennej Warszawy. Nie uniknęli trudnego tematu II wojny światowej i Zagłady, a całe spotkanie zakończyli rozmową na temat współczesnej społeczności żydowskiej w naszym kraju.

Wystawa stała Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oficjalne otwarcie będzie miała 28.10.2014 r., tak więc biorąc udział w lekcji na żywo, byliśmy pierwszymi oglądającymi przygotowane ekspozycje.

Takich lekcji nie mamy w podręcznikach.

Gorące podziękowania składam Stefanowi Grzybowi
za pomoc w przeprowadzeniu tej lekcji.
Lucyna Kowalik