31 października 2015

Przy szabasowych świecach...


W piątkowy wieczór, 30.10.2015 r. chętni uczniowie z klas drugich i trzecich naszej szkoły uczestniczyli w koncercie muzyki żydowskiej Przy szabasowych świecach.

W każdy piątkowy wieczór społeczność żydowska rozpoczyna czas świąteczny - szabas.

Wydarzenie kulturalne, w którym uczestniczyliśmy, było w dwójnasób wyjątkowe, bo świąteczne, szabasowe i jubileuszowe jednocześnie. Koncert Orkiestry Kameralnej wraz z solistami pod dyrekcją Juan-Claude`a Hauptmanna zamykał bowiem całotygodniowe uroczystości związane z jubileuszem 150-lecia Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku.

Program muzyczny wzbogacony został o krótką historię bielskiej społeczności żydowskiej, przywołano także nazwiska światowej sławy żydowskich artystów wywodzących się z Bielska. Zaprezentowane wiersze, fragmenty opowiadań, anegdoty a przede wszystkim muzyka przenosiły słuchaczy w odległy, nieznany nam już świat. Niezwykle nastrojowe utwory skłaniały do refleksji nad przeszłością, życiem, przemijaniem...

Młodzież gimnazjalna po raz pierwszy uczestniczyła w koncercie orkiestry kameralnej, a wspaniały dwugodzinny program przybliżył młodym ludziom inną kulturę.