16 marca 2016

Mamy odwagę pamiętać!

Przeszłość kształtuje teraźniejszość, a zarazem nas samych, dzięki niej stajemy się bogatsi o nowe doświadczenia.

Wieloletnią tradycją naszej szkoły jest coroczny wyjazd uczniów klas trzecich do miejsca męczeństwa i śmierci ponad miliona osób różnych narodowości w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady KL Auschwitz-Birkenau. 

11 marca 2016 r. pod opieką przewodników z Muzeum, młodzież naszego Gimnazjum obejrzała i przeżywała całą drogę kaźni, warunki bytowe oraz sposoby, jakimi naziści niszczyli godność ludzką więźniów. Zwiedzaniu towarzyszył nam nieustanny deszcz, który podkreślał atmosferę smutku i grozy obozowych miejsc. Z realistycznych opowieści przewodników wyłaniał się trudny do wyobrażenia obraz "nieludzkiej ziemi”.

Warto organizować takie wyjazdy, żeby każdy młody człowiek miał pełną świadomość o historii najnowszej. Jest to ważne w czasach, kiedy pojawiają się ludzie chcący podważać fakt istnienia takich miejsc.
 

To był trudny wyjazd edukacyjny, ale jakże potrzebny. W czasach względnego dostatku i panoszącego się konsumpcyjnego stylu życia, zapominamy często o podstawowych wartościach, dla których inni cierpieli i umierali. Wolność, godność, ludzka solidarność, kromka chleba stają się pustymi dźwiękami.
 

Wyjazd do Muzeum Obozu Auschwitz-Birkenau każdy przeżył na swój sposób, ale pewne jest, że to, co tam zobaczyliśmy pozostanie na zawsze w naszej pamięci.
Tekst: Krzysztof Dusik

 Zdjęcia: K. Dusik

Poniżej zdjęcia wykonane przez Huberta Rakszawskiego z klasy III
w czasie wyjazdu edukacyjnego do Muzeum Auschwitz-Birkenau.