12 maja 2016

Makbet, czyli o podatności na wpływy...

Stronice I wydania dzieł Szekspira;
źródło: www.polskieradio.pl  
Rok 2016 ogłoszony został Światowym Rokiem Williama Szekspira - w związku z przypadającą rocznicą 400-lecia śmierci tego najsłynniejszego autora dramatów (37 sztuk).

Chcąc uczestniczyć w obchodach jubileuszu autora "Romea i Julii", uczniowie klas trzecich naszej szkoły w ramach działalności Klubu Badaczy Kultury wybrali się na wieczorny spektakl w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Oglądaliśmy jedną z ważniejszych tragedii Szekspira - ponadczasowego "Makbeta".

Sztuka w reżyserii Grzegorza Suskiego w oparciu o współcześnie brzmiący język przekładu Stanisława Barańczaka z ciekawą scenografią, piękną oprawą muzyczną, intrygującym tańcem wiedźm, z pełnym wykorzystaniem możliwości bielskiego teatru, a przede wszystkim z doskonałą grą całego zespołu aktorskiego wywarła ogromne wrażenie na młodych widzach.

foto: D. Koperska;
źródło: www.dziennikteatralny.pl
foto: D. Koperska;
źródło: www.teatralny.pl

Podekscytowani uczniowie długo podejmowali temat widowiska, poruszonych w nim problemów, żywo dyskutowali o tym, czy jesteśmy podatni na wpływy zewnętrzne, co człowiek jest w stanie poświęcić, aby osiągnąć zamierzony cel.

Gimnazjaliści deklarowali też chęć częstszego uczestniczenia w spektaklach. I tak powinno być, że teatr dobrą sztuką przyciąga najbardziej wymagającego widza - młodego człowieka.

Gorąco polecamy "Makbeta" w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.