28 września 2016

Wyjście do Książnicy Beskidzkiej


W środę 21 września niewielka 20-osobowa grupa naszego Gimnazjum odwiedziła Książnicę Beskidzką na spotkaniu profesora Jerzego Bralczyka oraz jego przyjaciela Michała Ogórka.
Wyjście zostało zorganizowane przez panią z biblioteki, Marzenę Siudę. Wyruszyliśmy spod szkoły o 15:45 i autobusem dojechaliśmy na przystanek koło hotelu Prezydent. Następnie piechotą doszliśmy razem z Panią Marzeną Siudą i nauczycielem wspomagającym Panią Katarzyną Czarnocką do budynku Książnicy.

Okazało się, że stanowiliśmy najmłodszą część widowni. Przysłuchiwaliśmy się rozmowie prof. Jerzego Bralczyka i Michała Ogórka. Panowie opowiadali o swoim życiu
i językowych ciekawostkach, a także rozprawiali o idei języka polskiego. Jak powiedział Pan Ogórek: „Nasz język zależy od postrzegania przez nas świata” i odwrotnie. Naprawdę warto zastanowić się nad prawidłowością tej sentencji. Po spotkaniu była możliwość zadawania pytań. Profesor Bralczyk zachęcał do własnego słowotwórstwa.

Mogliśmy zakupić również książkę pt. „500 zdań polskich”, autorstwa głównych bohaterów spotkania. Po debacie mieliśmy okazję obejrzeć także magazyn Książnicy, który na co dzień nie jest udostępniany. Pani Beata, która nas oprowadzała opowiadała nam o pracy bibliotekarza, działaniach Książnicy oraz pokazała nam zbiory artykułów z czasopism sprzed kilkuset lat. Wyszliśmy z nową wiedzą i przemyśleniami na temat kunsztu i plastyczności języka, którym posługujemy się na co dzień.

Ze względu na dużą ilość uczestników spotkania obserwowaliśmy to wydarzenie zanurzeni w wystawę o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim (1901-1948).
Było to spotkanie inauguracyjne dla uczniów, którzy będą chcieli uczestniczyć w spotkaniach grupy „Spotkania ze słowem”, prowadzonej przez bibliotekarza.    

Autor: Zuzanna Piątkiewicz