12 kwietnia 2017

„Niechaj na wieki, to miejsce będzie krzykiem rozpaczy i przestrogą dla ludzkości.”W dniu 5 kwietnia 2017 r., klasy trzecie odbyły wyjazd edukacyjny do KL Auschwitz – Birkenau, który na trwałe wpisał się w kalendarz naszej szkoły.
    Miejsce to jest symbolem kaźni ponad miliona ludzi, które każdy powinien poznać, by zobaczyć do czego, my, ludzie jesteśmy zdolni. To symbol największej tragedii ludzkiej minionego wieku. Obóz KL Auschwitz – Birkenau był to niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny, który istniał w latach 1940 – 1945 i był miejscem masowej zagłady 1,1 – 1,3 miliona ludzi różnych narodowości i wyznań. Dla młodzieży była to lekcja patriotyzmu, szacunku wobec tych, którzy tam zginęli, uświadamiająca uczniom, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze.
                                                                         Krzysztof Dusik – nauczyciel historii i wos

          Obóz KL Auschwitz-Birkenau przypomina o tragicznych wydarzeniach i jest dla nas najbardziej przemawiających symbolem tego, co wydarzyło się w latach 1939-1945.  Nie można zapomnieć tego, co wydarzyło się tam, żeby nigdy więcej nie powtórzyła się podobna zbrodnia. Jesteśmy młodym pokoleniem Polaków, którzy powinni być strażnikami pamięci o tym miejscu.
                              Bartłomiej Szopa – klasa III C.


           Trudno, nam młodym ludziom wyobrazić sobie dzisiaj to, jak kilkadziesiąt lat temu jedni ludzie traktowali innych ludzi, ale z drugiej strony także i dzisiaj trzeba pamiętać, że trwają wojny i ludzie mordują się nawzajem. Auschwitz-Birkenau z jego licznymi filiami jest i będzie dla nas lekcją historii i świadectwem do czego może doprowadzić nienawiść i brak tolerancji.
                              Monika Gibas – klasa III B

                                                                                                                       Nie sądziłam, że miejsce to może wywołać w nas tyle emocji, tyle pytań… dlaczego? To ważne miejsce dla nas, pokazujące nam, co znaczy pogarda dla życia, pogarda dla człowieczeństwa. To, co zobaczyliśmy, przekroczyło nasze najśmielsze wyobrażenia.
 
                         Zuzanna Piątkiewicz – klasa III D